
2.2 inches, 15.0 cm2 (~30.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$33
Display
2.2 inches, 15.0 cm2 (~30.7% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Removable Li-Ion 1000 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon C225 |
| Dimensions | 111 x 44 x 10 mm (4.37 x 1.73 x 0.39 in) |
| Weight | 82 g (2.89 oz) |
| Colours | Black/Silver |
| Screen Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~30.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 500 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.