
5.0 inches, 68.9 cm2 (~62.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~62.5% screen-to-body ratio)
Camera
12 MP
Battery
Li-Ion 2100 mAh battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon A119 Signature HD |
| Dimensions | 148 x 74.5 x 9.3 mm (5.83 x 2.93 x 0.37 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~62.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 12 MP, AF |
| Front Camera | 3 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 2100 mAh battery |
| Talk Time | Up to 6 h |
| Standby | Up to 140 h |
| Internal Memory | 4GB (1.45GB user available), 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.