
4.5 inches, 64.9 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
4.5 inches, 64.9 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon A125 |
| Dimensions | 138 x 68.5 x 10 mm (5.43 x 2.70 x 0.39 in) |
| Weight | 78.2 (2.75 oz) |
| Colours | White, Black |
| Screen Size | 4.5 inches, 64.9 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 960 x 854 pixels (~286 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.