
4.0 inches, 45.5 cm2 (~54.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~54.0% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1400 mAh battery
Processor
832
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon A19 |
| Dimensions | 124 x 68 x 10.8 mm (4.88 x 2.68 x 0.43 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~54.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | Yes |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 1400 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 300 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 832 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 / 1800 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 / 1800 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.