
4.3 inches, 52.6 cm2 (~60.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
4.3 inches, 52.6 cm2 (~60.8% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1500 mAh battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon A200 |
| Dimensions | 130 x 66.6 x 10.8 mm (5.12 x 2.62 x 0.43 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~60.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | Yes |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 1500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h 10 min |
| Standby | Up to 200 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 / 1800 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 / 1800 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.