
4.0 inches, 47.6 cm2 (~57.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$65
Display
4.0 inches, 47.6 cm2 (~57.8% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Ion 1500 mAh battery
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon A21 |
| Dimensions | 124.8 x 66.1 x 10.8 mm (4.91 x 2.60 x 0.43 in) |
| Weight | 115.3 g (4.06 oz) |
| Colours | Black, Blue, Red |
| Screen Size | 4.0 inches, 47.6 cm2 (~57.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~144 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 1500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 8 h (3G) |
| Standby | Up to 120 h (3G) |
| Internal Memory | 512MB 256MB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.