
4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon A22 |
| Dimensions | 131 x 67 x 9.9 mm (5.16 x 2.64 x 0.39 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Colours | White |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | Yes |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 9 h 10 min |
| Standby | Up to 400 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.