
3.5 inches, 36.5 cm2 (~48.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$43
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~48.7% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Ion 1400 mAh
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon A35k |
| Dimensions | 119 x 63 x 10.7 mm (4.69 x 2.48 x 0.42 in) |
| Weight | 102 g (3.60 oz) |
| Colours | White, Blue |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~48.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Internal Memory | 2GB 256MB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | 1.0 GHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.