
4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.6% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1400 mAh battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon A42 |
| Dimensions | 124.5 x 63.5 x 10.2 mm (4.90 x 2.5 x 0.40 in) |
| Weight | - |
| Colours | Yellow, Blue, White |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 1400 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 180 h |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | microUSB |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.