
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$98
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon A500 |
| Dimensions | 141.4 x 72.6 x 10.2 mm (5.57 x 2.86 x 0.40 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 7 h (3G) |
| Standby | Up to 150 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.