
3.5 inches, 38.1 cm2 (~52.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$54
Display
3.5 inches, 38.1 cm2 (~52.9% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 1300 mAh battery
Processor
1.0
GSM | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon A77 |
| Dimensions | 118 x 61 x 13.5 mm (4.65 x 2.40 x 0.53 in) |
| Weight | 104 g (3.67 oz) |
| Colours | White, Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 38.1 cm2 (~52.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 320 x 420 pixels, 4:3 ratio (~151 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | Yes |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 1300 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h 45 min |
| Standby | Up to 130 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.