
3.5 inches, 38.1 cm2 (~53.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
3.5 inches, 38.1 cm2 (~53.4% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Ion 1300 mAh battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon A79 |
| Dimensions | 115 x 62 x 13 mm (4.53 x 2.44 x 0.51 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 38.1 cm2 (~53.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 320 x 420 pixels, 4:3 ratio (~151 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 1300 mAh battery |
| Talk Time | Up to 3 h |
| Standby | Up to 400 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.