
3.2 inches, 31.8 cm2 (~44.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$54
Display
3.2 inches, 31.8 cm2 (~44.1% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 1450 mAh battery
Processor
1.0
GSM | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon A83 |
| Dimensions | 113.9 x 63.4 x 14.4 mm (4.48 x 2.50 x 0.57 in) |
| Weight | 103 g (3.63 oz) |
| Colours | White, Black |
| Screen Size | 3.2 inches, 31.8 cm2 (~44.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 320 x 420 pixels, 4:3 ratio (~165 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | Yes |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 1450 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 150 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.