
3.5 inches, 36.5 cm2 (~59.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$65
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~59.2% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Ion 1200 mAh battery
Processor
1.0
GSM | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon A85 |
| Dimensions | 110 x 56 x 8 mm (4.33 x 2.20 x 0.31 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| Colours | White |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~59.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Front Camera | Yes |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 1200 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 150 h |
| Internal Memory | 512MB 256MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.