
5.0 inches, 71.2 cm2 (~57.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
5.0 inches, 71.2 cm2 (~57.0% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh battery
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon A900 |
| Dimensions | 152.8 x 81.7 x 10.2 mm (6.02 x 3.22 x 0.40 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 71.2 cm2 (~57.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | Yes |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 8 h 20 min |
| Standby | Up to 350 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.