
3.2 inches, 30.5 cm2 (~45.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
3.2 inches, 30.5 cm2 (~45.0% screen-to-body ratio)
Camera
3.2 MP
Battery
Li-Ion 1400 mAh battery
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon A95 |
| Dimensions | 112 x 60.5 x 11.5 mm (4.41 x 2.38 x 0.45 in) |
| Weight | 104 g (3.67 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~45.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 3.2 MP |
| Front Camera | Yes |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 1400 mAh battery |
| Talk Time | Up to 8 h 20 min |
| Standby | Up to 300 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording; FM transmitter |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.