
4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.4% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1500 mAh battery
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon A97 |
| Dimensions | 124 x 64 x 11 mm (4.88 x 2.52 x 0.43 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | Yes |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 1500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 9 h 10 min |
| Standby | Up to 350 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording; FM transmitter |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.