
4.5 inches, 64.9 cm2 display
Price (USD)
$98
Display
4.5 inches, 64.9 cm2
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon AR45 |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Colours | White |
| Screen Size | 4.5 inches, 64.9 cm2 |
| Display Type | TFT | 960 x 854 pixels (~286 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 2100 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 - SIM 1 & SIM 2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.