
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$65
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon AR50 |
| Dimensions | 144.3 x 73.4 x 9.8 mm (5.68 x 2.89 x 0.39 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Colours | White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | Yes |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.