
2.8 inches, 24.3 cm2 (~36.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$43
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~36.6% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Removable Li-Ion 2000 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon C2000 |
| Dimensions | 119 x 55.7 x 14 mm (4.69 x 2.19 x 0.55 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~36.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 11 h 40 min |
| Standby | Up to 650 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.