
2.4 inches, 17.8 cm2 (~33.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$33
Display
2.4 inches, 17.8 cm2 (~33.7% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Removable Li-Ion 1300 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon C669 |
| Dimensions | 115 x 46 x 11 mm (4.53 x 1.81 x 0.43 in) |
| Weight | 96 g (3.39 oz) |
| Colours | Black/Red |
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~33.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Talk Time | Up to 6 h 40 min |
| Standby | Up to 500 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Proprietary |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.