
2.2 inches, 15.2 cm2 (~28.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$54
Display
2.2 inches, 15.2 cm2 (~28.9% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1500 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon C747 |
| Dimensions | 112 x 47 x 13 mm (4.41 x 1.85 x 0.51 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| Colours | Black/Gray |
| Screen Size | 2.2 inches, 15.2 cm2 (~28.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 6 h 40 min |
| Standby | Up to 550 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | WFM |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.