
2.0 inches, 12.4 cm2 (~25.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
2.0 inches, 12.4 cm2 (~25.6% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Removable Li-Ion 1000 mAh battery
GSM / CDMA | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon C867 |
| Dimensions | 110 x 44 x 16 mm (4.33 x 1.73 x 0.63 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~25.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 400 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio, WFM |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.