
3.2 inches, 29.1 cm2 (~49.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$54
Display
3.2 inches, 29.1 cm2 (~49.1% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1300 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon C88 |
| Dimensions | 109 x 54.5 x 14 mm (4.29 x 2.15 x 0.55 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~49.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 220 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 2000 entries |
| 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| Java | Yes |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.