
4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1400 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon Campus Whizz Q42 |
| Dimensions | 122 x 63 x 9.5 mm (4.80 x 2.48 x 0.37 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.