
7.0 inches, 139.5 cm2 (~59.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
7.0 inches, 139.5 cm2 (~59.9% screen-to-body ratio)
Camera
Yes
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
1.0
GSM | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon CT 2 |
| Dimensions | 194 x 120 x 11.6 mm (7.64 x 4.72 x 0.46 in) |
| Weight | - |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.0 inches, 139.5 cm2 (~59.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Main Camera | Yes |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Talk Time | 3 h (media player) |
| Standby | Up to 100 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| 2G | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Proprietary |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.