
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh battery
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Celkon |
| Model | Celkon Q500 Millennium Ultra |
| Dimensions | 145.6 x 71.8 x 8 mm (5.73 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| Colours | White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h (3G) |
| Standby | Up to 200 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.