5.6 inches, 79.6 cm2 (~75.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$269
Display
5.6 inches, 79.6 cm2 (~75.0% screen-to-body ratio)
Camera
12.2 MP
Battery
Li-Po 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2019, May 15
| Brand | |
| Model | Google Pixel 3a |
| Dimensions | 151.3 x 70.1 x 8.2 mm (5.96 x 2.76 x 0.32 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| Colours | Just Black, Clearly White, Purple-ish |
| Screen Size | 5.6 inches, 79.6 cm2 (~75.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED | 1080 x 2220 pixels, 18.5:9 ratio (~441 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat11 600/75 Mbps |
| Main Camera | 12.2 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.55", 1.4m, dual pixel PDAF, OIS |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4", 1.12m |
| Video | Dual-LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 615 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66, 71 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Other | Glass front (Asahi Dragontrail), plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.