5.7 inches, 80.7 cm2 (~79.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$462
Display
5.7 inches, 80.7 cm2 (~79.8% screen-to-body ratio)
Camera
12.2 MP
Battery
Li-Po 2800 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2019, October 22
| Brand | |
| Model | Google Pixel 4 |
| Dimensions | 147.1 x 68.8 x 8.2 mm (5.79 x 2.71 x 0.32 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| Colours | Clearly White, Just Black, Oh So Orange |
| Screen Size | 5.7 inches, 80.7 cm2 (~79.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | P-OLED, 90Hz, HDR | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~444 ppi density) | Corning Gorilla Glass 5 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
| Main Camera | 12.2 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4m, dual pixel PDAF, OIS 16 MP, f/2.4, 50mm (telephoto), 1/3.6", 1.0m, PDAF, OIS, 2x optical zoom |
| Video | Dual-LED flash, Auto-HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2800 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66, 71 - Global |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
| HD | AnTuTu: 395351 (v8) GeekBench: 2542 (v5.1) GFXBench: 31fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.