6.0 inches, 87.6 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$680
Display
6.0 inches, 87.6 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 4080 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G | Available. Released 2020, October 15
| Brand | |
| Model | Google Pixel 5 |
| Dimensions | 144.7 x 70.4 x 8 mm (5.70 x 2.77 x 0.31 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| Colours | Just Black, Sorta Sage |
| Screen Size | 6.0 inches, 87.6 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED, 90Hz, HDR10+ | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~432 ppi density) | Corning Gorilla Glass 6 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0", 1.12m 12.2 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4m, dual pixel PDAF, OIS 16 MP, f/2.2, 107 (ultrawide), 1.0m |
| Video | LED flash, Auto-HDR, panorama | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4080 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 6), aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.