
6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.9% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3410 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, May
| Brand | Realme |
| Model | Realme 1 |
| Dimensions | 156.5 x 75.2 x 7.8 mm (6.16 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| Colours | Diamond Black, Solar Red, Moonlight Silver |
| Screen Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat13 600/100 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.2, PDAF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.2 |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3410 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| HD | AnTuTu: 138524 (v7)GeekBench: 5741 (v4.4)GFXBench: 7.5fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.