
6.3 inches, 97.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
6.3 inches, 97.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Ion 3500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, October
| Brand | Realme |
| Model | Realme 2 Pro |
| Dimensions | 156.7 x 74 x 8.5 mm (6.17 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| Colours | Black, Deep Blue, Light Blue |
| Screen Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.06", 1.0m 16 MP, f/1.7, 1/2.8", 1.12m, PDAF 2 MP, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@240fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 512 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 - Global |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 /b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| HD | AnTuTu: 132958 (v7) GeekBench: 5531 (v4.4) GFXBench: 7.2fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.