
6.5 inches, 102.8 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$159
Display
6.5 inches, 102.8 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, March 29
| Brand | Realme |
| Model | Realme 6i |
| Dimensions | 164.4 x 75.4 x 9 mm (6.47 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Colours | White Milk, Green Tea, Blue Soda |
| Screen Size | 6.5 inches, 102.8 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0m 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.3, 119 (ultrawide), 1/4.0", 1.12m 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP B/W, f/2.4 |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps, gyro-EIS | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - Global |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| HD | AnTuTu: 202275 (v8) GeekBench: 5890 (v4.4), 1349 (v5.1) GFXBench: 17fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.