
6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, September 18
| Brand | Realme |
| Model | Realme 7i |
| Dimensions | 164.1 x 75.5 x 8.9 mm (6.46 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Colours | Aurora Green, Polar Blue |
| Screen Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 16 MP, f/2.1, 26mm (wide), 1/3", 1.0m 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.3, 119, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12m 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps, gyro-EIS | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.