
6.5 inches, 103.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$140
Display
6.5 inches, 103.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, July 07
| Brand | Realme |
| Model | Realme C11 |
| Dimensions | 164.4 x 75.9 x 9.1 mm (6.47 x 2.99 x 0.36 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Colours | Mint Green, Pepper Grey |
| Screen Size | 6.5 inches, 103.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~264 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 5 MP, f/2.4, 27mm (wide) 13 MP, f/2.2, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - International |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.