
6.5 inches, 103.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$160
Display
6.5 inches, 103.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 6000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, August 14
| Brand | Realme |
| Model | Realme C12 |
| Dimensions | 164.5 x 75.9 x 9.8 mm (6.48 x 2.99 x 0.39 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Colours | Marine Blue, Coral Red, Silver, Power Blue, Power Silver |
| Screen Size | 6.5 inches, 103.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~264 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 5 MP, f/2.0, (wide) 13 MP, f/2.2, (wide), PDAF 2 MP B/W, f/2.4 2 MP, f/2.4 |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.