
6.2 inches, 95.9 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$89
Display
6.2 inches, 95.9 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 4230 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, February
| Brand | Realme |
| Model | Realme C1 (2019) |
| Dimensions | 156.2 x 75.6 x 8.2 mm (6.15 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Colours | Black, Blue |
| Screen Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, f/2.2 13 MP, f/2.2, AF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4230 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.