
6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, July 03
| Brand | Realme |
| Model | Realme C3i |
| Dimensions | 164.4 x 75 x 9 mm (6.47 x 2.95 x 0.35 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Colours | Frozen Blue, Blazing Red |
| Screen Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, 480 nits (typ) | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/75 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, f/2.4, 27mm (wide), 1/5", 1.12m 12 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.8", 1.25m, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps, 720p@120fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 2EEMC2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| HD | AnTuTu: 192223 (v8) GeekBench: 1262 (v5.1) GFXBench: 15fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.