
6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$275
Display
6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 6000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, September 28
| Brand | Realme |
| Model | Realme Narzo 20 |
| Dimensions | 164.5 x 75.9 x 9.8 mm (6.48 x 2.99 x 0.39 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Colours | Glory Silver, Victory Blue |
| Screen Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, 450 nits (typ), 560 nits (peak) | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4", 1.12m 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.3, 119 (ultrawide), 1/4.0", 1.12m 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30/60fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.