
6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$55
Display
6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 4500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, September 25
| Brand | Realme |
| Model | Realme Narzo 20 Pro |
| Dimensions | 162.3 x 75.4 x 9.4 mm (6.39 x 2.97 x 0.37 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| Colours | White Knight, Black Ninja |
| Screen Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ) | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 16 MP, f/2.1, 26mm (wide), 1/3.09", 1.0m 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.3, 119 (ultrawide), 1/4.0", 1.12m 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS | 1080p@30/120fps |
| Battery | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.