
6.3 inches, 97.4 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
6.3 inches, 97.4 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 4035 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2019, September
| Brand | Realme |
| Model | Realme Q |
| Dimensions | 157 x 74.2 x 8.9 mm (6.18 x 2.92 x 0.35 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| Colours | Light Green, Light Blue |
| Screen Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3+ |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.06", 1.0m 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4035 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3+), plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.