
6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$249
Display
6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.7% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G | Available. Released 2020, October 19
| Brand | Realme |
| Model | Realme Q2 |
| Dimensions | 162.2 x 75.1 x 9.1 mm (6.39 x 2.96 x 0.36 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| Colours | Blue, Violet |
| Screen Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G 2.3 Gbps DL |
| Main Camera | 16 MP, f/2.1, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0m 48 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.3, 119, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12m 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.