
6.3 inches, 97.4 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
6.3 inches, 97.4 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio)
Camera
25 MP
Battery
Li-Ion 3500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, December
| Brand | Realme |
| Model | Realme U1 |
| Dimensions | 157 x 74 x 8 mm (6.18 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Colours | Ambitious Black, Brave Blue, Fiery Gold |
| Screen Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 25 MP, f/2.0, 1/2.8", 0.9m 13 MP, f/2.2, AF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps, 720p@90fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| HD | AnTuTu: 144436 (v7)GeekBench: 6004 (v4.4)GFXBench: 7.1fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.