
1.4 inches, 6.3 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$59
Display
1.4 inches, 6.3 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio)
Battery
Li-Ion 160 mAh
No cellular connectivity | Available. Released 2020, June 05
| Brand | Realme |
| Model | Realme Watch |
| Dimensions | 36.5 x 25.6 x 11.8 mm (1.44 x 1.01 x 0.46 in) |
| Weight | 31 g (1.09 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 1.4 inches, 6.3 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, 380 nits (peak) | 320 x 320 pixels, 1:1 ratio (~323 ppi density) |
| Frequency | No |
| Battery | Li-Ion 160 mAh, non-removable |
| Card Slot | No |
| Phonebook | No |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G Speed | N/A |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Java | No |
| Games | No |
| Messaging | Email, IM |
| Sensors | Accelerometer, heart rate, SpO2 |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.