
6.53 inches, 105.2 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$349
Display
6.53 inches, 105.2 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio)
Camera
Motorized pop-up 16 MP
Battery
Li-Po 3765 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2019, July
| Brand | Realme |
| Model | Realme X |
| Dimensions | 161.2 x 76 x 9.4 mm (6.35 x 2.99 x 0.37 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| Colours | Steam white, Punk Blue |
| Screen Size | 6.53 inches, 105.2 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~394 ppi density) | Corning Gorilla Glass 5 |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/75 Mbps |
| Main Camera | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.06", 1.0m 48 MP, f/1.7, (wide), 26mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR | 4K@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 1080p@120fps, 720p@960fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3765 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| HD | GeekBench: 5915 (v4.4) |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.