
6.5 inches, 103.5 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$406
Display
6.5 inches, 103.5 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2019, October
| Brand | Realme |
| Model | Realme X2 Pro |
| Dimensions | 161 x 75.7 x 8.7 mm (6.34 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Colours | Lunar White, Neptune Blue, Red Master Edition, Gray Master Edition |
| Screen Size | 6.5 inches, 103.5 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED, 90Hz, HDR10+, 1000 nits (peak) | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) | Corning Gorilla Glass 5 |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.06", 1.0m 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8m, PDAF 13 MP, f/2.5, 52mm (telephoto), 1/3.4", 1.0m, PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | Dual-LED flash, HDR, panorama | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - China |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 34, 38, 39, 40, 41 - China |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - China |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
| HD | AnTuTu: 396827 (v7), 467653 (v8) GeekBench: 10373 (v4.4) GFXBench: 37fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.