
6.57 inches, 104.2 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$739
Display
6.57 inches, 104.2 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 4200 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G | Available. Released 2020, January
| Brand | Realme |
| Model | Realme X50 5G (China) |
| Dimensions | 163.8 x 75.8 x 8.9 mm (6.45 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| Colours | Glacier, Polar |
| Screen Size | 6.57 inches, 104.2 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) | Corning Gorilla Glass 5 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (1.9 Gbps DL) |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0m 8 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12m 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8m, PDAF 12 MP, f/3.0, 54mm (telephoto), 2x optical zoom, PDAF 8 MP, f/2.3, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Battery | Li-Po 4200 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.