
6.44 inches, 100.1 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$380
Display
6.44 inches, 100.1 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 4200 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G | Available. Released 2020, June 01
| Brand | Realme |
| Model | Realme X50 Pro Player |
| Dimensions | 159 x 74.2 x 8.9 mm (6.26 x 2.92 x 0.35 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Colours | Light Speed Silver, Phantom Black |
| Screen Size | 6.44 inches, 100.1 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED, 90Hz, HDR10+ | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) | Unspecified |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Main Camera | 16 MP, f/2.5, 29mm (standard), 1/3.06", 1.0m 2 MP, f/2.4, (depth) 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.3, 119, 16mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240/960fps; gyro-EIS | 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
| Battery | Li-Po 4200 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 128GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS, BDS, NavIC |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Unspecified), glass back (Unspecified), aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.