
6.55 inches, 103.6 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$412
Display
6.55 inches, 103.6 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio)
Camera
32 MP
Battery
Li-Po 4500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G | Available. Released 2020, September 15
| Brand | Realme |
| Model | Realme X7 Pro |
| Dimensions | 160.8 x 75.1 x 8.5 mm (6.33 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| Colours | Dark Blue, White, Rainbow |
| Screen Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED, 120Hz | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) | Corning Gorilla Glass 5 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G 2.3 Gbps DL |
| Main Camera | 32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8m 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.3, 119, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12m 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS | 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
| Battery | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A77 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.