
6.7 inches, 110.2 cm 2 (~88.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$581
1
1
Last Seen
5/1/2026, 12:18:36 PM
Last 30 days: 1 visits
Display
6.7 inches, 110.2 cm 2 (~88.8% screen-to-body ratio)
Camera
50 MP
Battery
5000 mAh
Processor
Exynos
Available. Released 2026, April 9 | GSM / HSPA / LTE / 5G | Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8.5
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy A57 |
| Announced | March 2026 |
| Released | April 2026 |
| Dimensions | 161.5 x 76.8 x 6.9 mm (6.36 x 3.02 x 0.27 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Colours | Navy, Gray, Icyblue, Lilac |
| Screen Size | 6.7 inches, 110.2 cm 2 (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED+, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
| Frequency | HSPA, LTE, 5G |
| Main Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS | 12 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm | 5 MP, f/2.4, (macro) |
| Front Camera | 12 MP, f/2.2, (wide), 1/3.2", 1.12µm |
| Video | Best Face, LED flash, panorama, HDR | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Battery | 5000 mAh |
| Standby | Active use score 13:59h |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Exynos 1680 (4 nm) | Octa-core (1x2.9 GHz Cortex-720 & 4x2.6 GHz Cortex-720 & 3x1.95 GHz Cortex-520) |
| GPU | Xclipse 550 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) | Glass front (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame, glass back (Gorilla Glass Victus+) |
Similar phones and alternatives
No comments yet.